
Wkładka antyprzebiciowa – co to jest?
Spis treści:
1. Wkładka antyprzebiciowa – podstawowe informacje
2. Wkładka antyprzebiciowa nie tylko w butach roboczych
3. Wkładki antyprzebiciowe – normy
4. Buty z wkładką antyprzebiciową – dla kogo?
Istnieją z pewnością takie cechy, bez których trudno wyobrazić sobie dobry but roboczy. Jedną z takich właściwości są wkładki antyprzebiciowe. Obecnie stosowane są one nawet w podwójnej formie metalowo-syntetycznej. Czym są wkładki antyprzebiciowe i jaką spełniają rolę?
Wkładka antyprzebiciowa – podstawowe informacje
Wkładki antyprzebiciowe stosowane są w obuwiu roboczym przede wszystkim, aby zapewnić użytkownikowi zabezpieczenie przed przekłuciem stopy. Chociaż może na co dzień trudno nam sobie wyobrazić, jak mogłoby do tego dojść, to praktyka pokazuje, że w środowisku roboczym o takie zranienie nietrudno. Na tego typu urazy uważać powinni zwłaszcza pracownicy na placach budowy, gdyż to właśnie tam często znajdują się ostre elementy mogące przebić but, takie jak gwoździe, pręty itp.
W celu zniwelowania ryzyka przebicia buta antyprzebiciową wkładkę wstawia się na wierzch lub do samej podeszwy. By zapewnić właściwą ochronę, niezbędne jest oczywiście zastosowanie odpowiednich komponentów podczas ich produkcji. A z jakich materiałów wykonane są wkładki antyprzebiciowe? Otóż często jest to metal lub na przykład Kevlar. Najistotniejsze, aby komponent posiadał po prostu dobre właściwości przeciwprzebiciowe. Wkładki metalowe nie znajdują się na całej podeszwie i ze względów technologicznych są węższe, od tych niemetalowych.
Wkładka antyprzebiciowa nie tylko w butach roboczych
Ponieważ właściwości antyprzebiciowe są często pożądane także w innych sprzętach, to tego typu ochronę umieszcza się również poza obuwiem roboczym. Jako przykład można podać tu, chociażby opony bezdętkowe MTB. Działanie antyprzebiciowych wkładek w oponach rowerowych polega na zmniejszeniu ryzyko dobicia obręczy oraz opony w czasie jazdy ze zmniejszonym ciśnieniem. Ich dodatkową funkcją jest też zwiększenie tłumienia przy jednoczesnym zmniejszeniu oporu toczenia w czasie jazdy na nierównym terenie. Pomagają one również zapobiec nadmiernemu zwijaniu się opon w zakrętach. Śmiało, można zatem powiedzieć, że posiadanie rowerowych wkładek przeciwko przebiciu jest polecane dla osób wykorzystujących swój rower w ciężkim terenie.
(Wkładka zapobiegająca przebiciu umieszczona wewnątrz opony)
Wkładki antyprzebiciowe – normy
Jak widać wkładki antyprzebiciowe mają do spełnienia bardzo istotną funkcję. Z tego też powodu każda z nich musi być wyprodukowana zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Określa się w nich wymaganą wartość ochrony przed przekłuciem, która wynosi 1100N. Należy zatem jasno podkreślić, że żadna wkładka nie uchroni mężczyzny o wadze 120 kg zeskakującego z wysokości metra na wystający ostry element. Warto o tym pamiętać, gdyż posiadanie takiego zabezpieczenia nie zwalnia nas z obowiązku zachowania zdrowego rozsądku. Podkreślmy, że ze względu na położenie wkładek metalowych czasami może się zdarzyć tak, że przebicie nastąpi w miejscu, niechronionym przez nią.
Buty z wkładką antyprzebiciową – dla kogo?
Jak łatwo się domyśleć buty antyprzebiciowe będą przydatne w bardzo wielu specjalizacjach. Gdy na przykład potrzebne nam jest obuwie dla budowlańców, czy też drogowców, to wówczas warto postawić na trzewiki spełniające normy S1P lub S3. Norma S1P oznacza, że buty posiadają podnosek oraz wkładkę antyprzebiciową, natomiast norma S3 to dodatkowa odporność na przepuszczalność i wchłanianie wody. Wśród butów tej kategorii polecanym modelem może być, chociażby Caterpillar Holton S3, który posiada wszystkie wymienione cechy, a ponadto wygląda także niezwykle stylowo. Samo obuwie wyposażone w ochronę przed przebiciem warto natomiast wybierać w sytuacjach, kiedy pracujemy w przestrzeni pełnej wystających elementów. Wspomniane tu wcześniej na przykład place budowy wpisują się w tę definicję wręcz idealnie.
(Trzewiki CAT Holton S3 w modnym kolorze miodowym zapewnią znakomitą ochronę i stylowy wygląd)