Ochrona dróg oddechowych
Środki ochrony dróg oddechowych BHP
„Oddech jednego człowieka, niby nic, a przecież to wszystko” i właśnie z tą myślą, warto podejść do tematu ochrony dróg oddechowych BHP. Chociaż tą utrzymującą nas przy życiu czynność wykonujemy automatycznie, konieczne jest świadome zadbanie o własne zdrowie i bezpieczeństwo, poprzez zakup odpowiednio dopasowanego sprzętu ochrony układu oddechowego.
W jakim celu stosuje się środki ochrony dróg oddechowych?
Pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń, doskonale czyste powietrze to coraz częściej utopijne marzenie. Abstrahując jednak od niemal wszechobecnego smogu, wirusów itp. czynników, warto przyjrzeć się bliżej ochronie dróg oddechowych BHP u osób, które z racji wykonywanych czynności zawodowych, znalazły się w niebezpiecznym dla zdrowia i życia środowisku, a dokładniej w miejscu, gdzie:
- Stężenie oparów, pyłów, gazów i innych niebezpiecznych substancji w powietrzu przekracza ich normy NDS, czyli Najwyższego Dopuszczalnego Stężenia,
- Temperatura wdychanego powietrza przekracza dopuszczalną normę,
- Zawartość tlenu we wdychanym powietrzu jest niższa niż 17% jego składu.
Przebywanie w takim środowisku bez zaopatrzenia w odpowiednie środki ochrony dróg oddechowych może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych, uszkodzenia płuc, czasowego lub chronicznego zatrucia, nowotworów, zniszczeń radiacyjnych itp. chorób poważnie zagrażających zdrowiu i życiu.
Co warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup sprzętu do ochrony układu oddechowego?
Określając które środki ochrony dróg oddechowych będą najodpowiedniejsze, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rodzaj szkodliwych substancji: pyłów, gazów czy oparów chemicznych, z jakimi dana osoba może spotkać się podczas przebywania na określonym terytorium. Warto pamiętać, iż nie tylko nadmiar niebezpiecznych substancji, ale także niedobór tlenu może mieć tragiczne dla zdrowia skutki. Równie istotna jest też określenie potencjalnego czasu przebywania w skażonej strefie.
Współcześnie produkowany sprzęt ochrony dróg oddechowych cechuje niebywała lekkość, skuteczność, ergonomiczny kształt i łatwa obsługa, jednakże w dalszym ciągu może powodować znaczne ograniczenia widoczności, utrudniać komunikowanie się, poruszanie i wykonywanie wielu innych czynności. Zwłaszcza jeśli jest stosowany przez osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu sprzętem, dlatego tak istotne jest sumienne przeprowadzenie zarówno teoretycznych, jak i praktycznych szkoleń BHP.
Skuteczna ochrona dróg oddechowych wymaga także indywidualnego podejścia do każdego użytkownika. Większość dostępnych obecnie sprzętów to uniwersalne modele z możliwością ich niemal dowolnego dopasowania, od którego właśnie zależy pełne zabezpieczenie dróg oddechowych. Wybierając konkretny rodzaj maski czy półmaski należy ponadto uwzględnić m.in. owłosienie, nietypowe deformacje, jednostkowe problemy zdrowotne itp.
Typy środków ochrony dróg oddechowych dla pracownika
Sprzęt ochrony układu oddechowego dzielimy przede wszystkim na:
- Sprzęt oczyszczający,który jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie oczyścić wdychane powietrze za pomocą filtrów (zatrzymujących cząsteczki stałe – pyły, oraz mgły występujące w postaci kropelek cieczy i aerozoli), pochłaniaczy (wykorzystujące reakcje chemiczne do zatrzymywania gazów) lub filtropochłaniaczy (stanowiących połączenie wyżej wymienionych).
- Sprzęt izolującyodcina dopływ zanieczyszczonego powietrza, dostarczając czyste powietrze z butli, zestawu butli sprężonego powietrza, linii sprężonego powietrza bądź masy tlenotwórczej.
Współcześnie mamy dostęp do różnego rodzaju produktów, których nadrzędnym celem jest ochrona dróg oddechowych. Sklep Bogaro BHP oferuje m.in.: półmaski jednorazowe, półmaski wielokrotnego użytku, maski całotwarzowe, kaptury i maski ewakuacyjne.
Normy środków ochrony dróg oddechowych BHP
Zaawansowane rozwiązania technologiczne pozwalają na produkcję innowacyjnych środków, dzięki którym skuteczna ochrona górnych dróg oddechowych jest możliwa nawet w niezwykle ekstremalnych warunkach. Kluczowy jest tutaj dobór jak najwyższej jakości sprzętu, zgodnie z podanymi poniżej klasami skuteczności filtrowania:
- FFP1 – zatrzymują około 80% cząstek, które są mniejsze niż 2 mikrometry
- FFP2 – zatrzymują około 94% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów
- FFP3 – zatrzymują około 99,95% cząstek, które są mniejsze niż 0,5 mikrometrów.
Dokonując zakupu najodpowiedniejszego sprzętu ochrony dróg oddechowych BHP, warto mieć również na uwadze obowiązujące na danym terenie standardy europejskie – normy serii EN oraz standardy międzynarodowe – normy serii ISO określające konkretne wymagania, badania i oznakowania stosowane względem produktu użytkowanego w ściśle określonych warunkach.
Bezpieczne i odpowiedzialne użytkowanie danego sprzętu ochrony układu oddechowego, to także umiejętne obchodzenie się z nim poza miejscem wykonywania pracy. Warto więc pamiętać o konieczności regularnej wymiany filtrów, konserwacji i czyszczeniu pozostałych elementów aparatów wielokrotnego użytku oraz ich właściwemu przechowywaniu, w czym mogą pomóc między innymi dostępne na naszej stronie torby, folie ochronne i ściereczki.
Jaki inny asortyment BHP mieści się w ramach środków ochrony dróg oddechowych?
Kategoria środków ochrony dróg oddechowych to nie tylko innowacyjne modele niezwykle skutecznych i ergonomicznych masek, półmasek i kapturów, ale także bogata oferta urządzeń filtrujących, aparatów oddechowych, filtrów, pochłaniaczy, filtropochłaniaczy oraz wspomnianych wyżej akcesoriów. W asortymencie naszego sklepu znajdziecie Państwo także obszerną kolekcję jednorazowych maseczek higienicznych, a także półmasek antysmogowych – czyli sprzętów ochrony układu oddechowego, który w obecnych czasach stał się niejako atrybutem każdego człowieka troszczącego się o własne zdrowie i osoby z najbliższego otoczenia.