Słupołazy, drzewołazy

Słupołazy i drzewołazy przeznaczone są do prowadzenia wszelkich prac instalatorskich oraz pokrewnych, które wymagają na przykład wchodzenia po drewnianych słupach energetycznych. Pozwalają one także na bezpieczne wspinanie się po wysokich drzewach celem wykonania niezbędnych zadań. Ich mocna stalowa konstrukcja w połączeniu ze skórzanymi paskami sprawia, że świetnie chronią nogi zapewniając im jednocześnie duży komfort w trakcie tego typu działań. Polecane zwłaszcza dla monterów, energetyków, drwali i innych specjalistów. 

All filters

Please select active filters from the list below:

Praca na wysokości niesie za sobą bardzo duże ryzyko dla bezpieczeństwa pracowników. W jej trakcie należy zatem zwrócić szczególna uwagę na to, czy użytkownik jest wyposażony w niezbędny sprzęt. Podstawową ochronę podczas pracy wspinaczki zapewniają właśnie drzewołazy i słupołazy.

Co to są drzewołazy?

Drzewołazy są sprzętem, który mocuje się do nóg w celu ułatwienia wspinania się po pniach drzewnych. Z racji tego, że istotny jest tu komfort zazwyczaj wykonane są ze stali i aluminium na podstawie oraz skóry lub tworzyw sztucznych jako materiał dla mocowań. Stanowią nieocenioną pomoc w wykonywaniu wielu zadań, stanowiąc ważne wyposażenie dla każdego aborysty. Oczywiście drzewołazy aborystyczne są sprzętem dość specjalistycznym, dlatego ich zakup może nie być najtańszy. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że lepszy jakościowo produkt zapewni nam wyższy poziom ochrony oraz pozwoli na dłuższe użytkowanie.

Słupołazy i drzewołazy – różnice

Pomimo podobnej formy oraz zbliżonego zastosowania, forma drzewołazów i słupołazów jest nieco różna. Te pierwsze przeznaczone są do prowadzenia prac związanych na przykład z przycinaniem drzew. Ich konstrukcja zapewnia użytkownikowi stabilne podparcie, co minimalizuje ryzyko upadku. Słupołazy natomiast to rodzaj specjalnych nakładek na buty robocze. Używane są zazwyczaj do wspinaczki po słupach z betonu i drewna. Ten rodzaj sprzętu z powodzeniem może być używany chociażby przez pracowników sieci energetycznych i światłowodowych.

Sposób użycia drzewołazów

Drzewołazy nakładane są na część wierzchnią odzieży chroniącej nogi. Warto podkreślić, że chociaż są one niezwykle przydatne, to stanowią jedynie swego rodzaju wsparcie dla sprawności i kondycji wspinającego. Podczas poruszania się w nich należy stawiać krótkie kroki, aby móc należycie kontrolować wbicie kolca w pień. Ogólnie określa się, że taki krok powinien mieć wartość nie większą, niż 30 cm. Szczególną uwagę zwróćmy na głębokość wbicia kolca, gdyż zbyt płytko umieszczony może się obsunąć, gdy tylko przeniesiemy ciężar ciała na drugą nogę.

Drzewołazy i słupołazy to nie wszystko w bhp!

Chociaż produkty tego typu spełniają bardzo istotną rolę, to jednak nie wolno nam zapominać, że jeśli chodzi o sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości to są one tylko jego uzupełnieniem. Aby więc zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo prowadzenia prac na słupach i drzewach, należy skompletować wszystkie niezbędne elementy, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko upadku. Dodatkowo musimy mieć też świadomość, że oprócz solidnego wyposażenia w takich zadaniach niezwykle istotne jest też przestrzeganie obowiązujących przepisów i norm bhp. Dopiero te wszystkie elementy połączone ze sobą wpłyną znacząco na zwiększenie bezpieczeństwa i ochronę przed ewentualnym upadkiem z wysokości