Ochrona głowy

Prawidłowe zabezpieczenie głowy jest kluczową kwestią, jesli chcemy wykonywać pracę w sposób całkowicie bezpieczny. Pomocne w osiągnieciu tego celu są różnego rodzaju sprzety bhp chroniące głowę, takie jak kaski ochronne, bumpcapy i inne. W tym dziale znajdziesz produkty renomowanych marek skutecznie chroniących tę część ciała przed urazami w każdych warunkach. Przeznaczone zarówno dla pracowników budowlanych, jak i innych branż, więc każdy specjalista znajdzie tu coś dla siebie.

Ochrona głowy w pracy – dlaczego to ważne?

Głowa jest jedną z najważniejszych części ludzkiego ciała. To w niej znajduje się bowiem mózg, który stanowi swego rodzaju centralny ośrodek kierowania organizmem. Z tego powodu należy zawsze robić wszystko, aby maksymalnie niwelować ryzyko jej urazu podczas pracy. I właśnie w tym celu stosowane są szeroko rozumiane sprzęty bhp, mające na celu ochronić właśnie tę część ciała pracowników. Dzięki odpowiednim akcesoriom możliwe jest ograniczenie uszkodzeń głowy powstałych na skutek uderzenia nią w nieruchomy obiekt, lub w razie spadającego z góry przedmiotu. Co istotne w tym względzie absolutnie nie należy lekceważyć żadnej z tych sytuacji. Jak wskazują bowiem przeprowadzone badania, do poważnego urazu głowy może przyczynić się przedmiot o nawet stosunkowo niewielkiej wadze. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zatem zachowywać obowiązujące na danym terenie zalecenia w tym względzie. A gdzie nakaz stosowania środków ochrony głowy jest szczególnie istotny? Tutaj wymienić należy między innymi wszelkie place budowy, wysokie konstrukcje i inne miejsca, w których występuje ryzyko upadku człowieka, lub przedmiotu na jego głowę.

Przykłady środków ochrony głowy

Najpopularniejszymi sprzętami chroniącymi głowę przed urazami są:

  • kaski ochronne
  • kaski lekkie (bumpcap)
  • kaski specjalistyczne

Każdy z nich ma oczywiście nieco odmienną charakterystykę i powinien być stosowany w różnych warunkach. Kaski ochronne wykorzystywane powinny być przez pracowników poruszających się w ciasnych pomieszczeniach, czyli m.in. we wszelkich tunelach, korytarzach i wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uderzenia głową o nisko osadzoną konstrukcję. Ponadto zabezpieczają też głowę użytkownika przed urazem po upadku na nią przedmiotu z wysokości. Czapka ochronna typu bumpcap to natomiast lżejsza alternatywa dla tradycyjnych kasków. Co istotne ochroni ona nie tylko przed urazami, ale również przed promieniami słonecznymi, których w lecie z pewnością nie brakuje. Pamiętajmy jednak, że te środki cechują się mniejszym poziomem zabezpieczenia, niż tradycyjna skorupa ochronna. Z tego powodu używane powinny być one wyłącznie w miejscach, w których jedynym ryzykiem jest uderzenie głową o nieruchome przedmioty.

BHP w ochronie głowy – o czym pamiętać?

Wszelkie środki ochrony indywidualnej głowy mają za zadanie zabezpieczyć ją przed urazem. Aby jednak było to w pełni możliwe, zawsze należy stosować się do kilku zasad. Po pierwsze pamiętajmy o prawidłowym ich doborze względem panujących warunków. Po drugie niezwykle istotny jest również dobór odpowiedniego rozmiaru każdego z wyrobów. Jeśli bowiem wybierzemy na przykład zbyt luźny kask ochronny, to możemy być pewni, że nie będzie on dobrze przylegał do głowy, co zmniejszy stopień zabezpieczenia. Zbyt mały rozmiar sprawi z kolei, że codzienne użytkowanie będzie znacznie utrudnione, lub wręcz niemożliwe. Na szczęście większość producentów wykonuje obecnie takie akcesoria w rozmiarze uniwersalnym pasującym niemalże na każdy obwód głowy. Pamiętajmy także, że oprócz zabezpieczenia głowy przed urazami mechanicznymi należy ją również izolować od zimna. Jeśli więc wykonujemy nawet stosunkowo proste i bezpieczne prace, ale w niskiej temperaturze, to wówczas także ochrona głowy będzie niezbędna. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się, chociażby czapki z ciepłej i oddychającej bawełny pozwalającej skutecznie odprowadzać gromadzący się wewnątrz pot.