Odzież robocza

Odzież robocza zapewnia ochronę pracownikom przed różnego rodzaju zagrożeniami wynikającymi ze specyfiki pracy. Może ona zabezpieczyć ich zarówno przed niegroźnymi urazami, jak i zniszczeniem prywatnego ubrania. Poszukujesz solidnego internetowego sklepu z odzieżą roboczą najlepszej jakości? W takim razie jesteś w dobrym miejscu! W tej kategorii znajdziesz szeroką ofertę ubrań bhp do pracy w różnych warunkach. Mamy coś do odpowiedniego zarówno do ciężkich prac na budowie, jak i tradycyjnych zadań domowych. Oferujemy wyroby najlepszych producentów. Sprawdź sam!

Kiedy używać odzieży roboczej?

Kwestia użytkowania odzieży roboczej w miejscu pracy określona jest w stosownych przepisach. Jak wskazuje więc Kodeks pracy, każdy pracodawca musi zapewnić odzież roboczą jeśli:

  • występuje ryzyko zniszczenia lub pobrudzenia prywatnej odzieży pracownika
  • wymagają tego przepisy bhp i względy sanitarne lub technologiczne

Co jednak warto podkreślić, polskie prawo nie wyszczególnia konkretnych stanowisk i rodzaju pracy, gdy odzież robocza musi zostać zapewniona. Wszystko zależeć będzie tu więc od warunków  środowiskowych i realizowanych obowiązków. To w wewnętrznym regulaminie pracy należy zatem określić, na jakich stanowiskach i kiedy będzie ona użytkowana. Czasami jednak odzież robocza dla pracownika będzie absolutną koniecznością. Dzieje się tak między innymi w trakcie wykonywania prac przy różnego rodzaju maszynach oraz w sytuacjach powodujących zabrudzenie prywatnej odzieży pracownika różnego rodzaju smarami, środkami chemicznymi i innymi.

Komfortowa odzież robocza to podstawa!

Dość duże znaczenie przy wyborze każdego rodzaju zawodowego ubrania jest wygoda. Jest to bardzo ważne, gdyż są one przecież użytkowane przez wiele godzin, nierzadko w bardzo zróżnicowanym ułożeniu ciała. Spory wpływ natomiast na to czy dana odzież robocza będzie komfortowa, mają między innymi:

  • właściwie dobrany rozmiar
  • tkanina, z jakiej została uszyta
  • poziom zabezpieczenia

Pierwszy element oznacza, że ubranie robocze nie powinno być, ani za duże, ani za małe. Aby uniknąć problemów w tym zakresie, najlepiej będzie zdjąć jak najwięcej wymiarów naszego ciała, a później uzyskany wynik zestawić z tabelą rozmiarów. Pamiętajmy, że w zależności od producenta tak samo oznaczone rozmiary mogą nieco się od siebie różnić pod kątem wymiarowym. Dlatego też tak istotne będzie każdorazowe przeprowadzenie stosownej analizy własnych wymiarów z tabelą rozmiarów konkretnego producenta. Poza tym na komfort noszenia odzieży roboczej wpływa również tkanina, z której ją uszyto. Z reguły z im grubszą gramaturą mamy do czynienia w wyrobie, tym mniejsza jego wygoda. Czasami jednak konieczne będą kompromisy w tym aspekcie. Jako przykład można podać tu, chociażby pracę w chłodnych pomieszczeniach, gdzie skuteczne zabezpieczenie termiczne ciała pracownika wymagać będzie noszenia odzieży roboczej o odpowiedniej grubości.

Odzież robocza a ochronna – czym się różnią?

Czasami odzież robocza i ochronna bywają mylone. Nie można się zresztą temu dziwić, gdyż faktycznie oba te typy można zaliczyć do szeroko rozumianej kategorii odzieży bhp. Co ciekawe tak naprawdę jedyne co różni od siebie oba te gatunki jest dostępny poziom ochrony i sposób zakładania. Odzież roboczą zakłada się bowiem na prywatny strój pracownika. Jest więc ona swego rodzaju barierą ochronną przed ewentualnym poplamieniem ubrania osobistego. Odzież ochronna z kolei zastępuje prywatną odzież, a jej głównym celem jest zabezpieczenie przed zagrożeniami dla życia i zdrowia. Ma ona więc nie tyle zabezpieczyć prywatny strój, ile samego pracownika. Najprościej rzecz ujmując, różnica pomiędzy odzieżą roboczą a ochronną jest taka, że ta pierwsza jest dodatkową warstwą dla prywatnego stroju, natomiast odzież ochronna całkowicie go zastępuje celem zapewnienia niezbędnego bezpieczeństwa.

Odzież robocza – jak wybrać?

Każda odzież robocza powinna być dobierana pod kątem wykonywanych zadań i środowiska pracy, w jakim przebywamy. Jeśli na przykład w czasie pracy wykonujemy wiele zadań z użyciem różnego rodzaju narzędzi, to szukajmy odzieży wyposażonej dużą ilość praktycznych kieszeni pozwalających wygodnie je przechować. Czasami jednak nawet mimo pogłębionej analizy dobór ubrania nie jest łatwy. Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że na rynku funkcjonuje wielu producentów tego rodzaju asortymentu. Każdy z nich tworzy stylową i modnie wyglądającą odziez roboczą, która rzeczywiście może się podobać. Aby mieć jednak pewność, że kupujemy wyrób najwyższej jakości, warto stawiać wyłącznie na renomowane marki. Taką markową odzież roboczą produkują między innymi:

  • Cerva
  • Snickers
  • Portwest
  • Reis
  • Beta

Dzięki tak szerokiemu wyborowi każdy może zaopatrzyć się teraz w markową odzież roboczą spełniająca nawet najbardziej wymagające gusta. I chociaż nie zawsze będzie ona najtańsza, to jednak w tym przypadku zdecydowanie zalecane jest postawienie na wysoką jakość. Tylko ona zapewni nam ona bowiem właściwy poziom ochrony i zadowolenia z dokonanego zakupu.