Zatyczki / stopery ochronne

Wkładki przeciwhałasowe do uszu znane inaczej jako stopery przeznaczone są do ochrony słuchu w trakcie przebywania w głośnym środowisku. Wykonuje się je z miękkich materiałów, zapewniających optymalne połączenie komfortu pracy i ochrony. Stopery ochronne stosowane są zwłaszcza w miejscach, w których niemożliwe staje się używanie nauszników. Nabyć można je w wersji z pałąkiem dociskowym, lub sznurkiem łączącym, które sprzedawane są w pojedynczo, lub zbiorczych woreczkach.

All filters

Please select active filters from the list below:

Zatyczki przeciwhałasowe – kiedy używać?

Przeciwhałasowe ochronne zatyczki do uszu, zarówno te jednorazowe, jak i wielorazowe przeznaczone są do zabezpieczenia słuchu przed hałasem. W świetle prowadzonych badań bezpieczna granica, kiedy nie zagraża on bezpieczeństwu i zdrowiu pracownika to 85 dB. Jeśli więc ta wartość zostaje przekroczona, to wówczas zatyczki do uszu są już koniecznością.

Wykonywane z miękkiego silikonu lub pianki poliuretanowej znakomicie dopasowują się do małżowiny usznej użytkownika. Noszone w zewnętrznym kanale słuchowym posiadają stałą, lub swobodnie kształtowaną formę. Jest to w zasadzie najtańsza forma ochrony słuchu, która bardzo dobrze sprawdzi się jeśli hałas w miejscu pracy występuje jedynie sporadycznie lub potrzebujemy tego rodzaju środka ochrony indywidualnej dla zakładowych gości.

Pamiętajmy jednak, że czasami z uwagi na panujące natężenie hałasu oraz czas ekspozycji opisywane stopery przeciwhałasowe to za mało. Gdy bowiem hałas jest długotrwały, to wówczas ze względów bezpieczeństwa należy już stosować specjalne nauszniki ochronne.

Rodzaje zatyczek do uszu

Stopery douszne, chociaż nie są zbyt skomplikowanymi produktami, to jednak i tak dzielą się na kilka rodzajów, które determinuje sposób mocowania. Oprócz więc możliwości jednorazowego lub wielorazowego stosowania wyróżniamy tutaj:

  • - wkładki przeciwhałasowe na pałąku

 • - stopery ochronne na sznurku

I chociaż oba rodzaje mają za zadanie chronić narząd słuchu, to jednak sprawdzą się w nieco innych przypadkach. Stopery ochronne na gumce pozwalają na wygodne zawieszenie na szyi oraz łatwą wymianę końcówek. Jest to oczywiście duży plus, gdyż zamiast po zużyciu kupować całkiem nowy produkt, to wystarczy jedynie nabyć wymienne wkładki i w ten sposób sprzęt znów będzie gotowy do użycia. Te umieszczone na poliestrowym sznurku przydadzą się z kolei jeśli chcemy zyskać dodatkową ochronę przed zgubieniem. Ponadto taka forma pozwala też na błyskawiczne użycie w razie potrzeby, więc świetnie nada się w razie wystąpienia nagłego i niespodziewanego dźwięku o silnym natężeniu. Oczywiście bez względu na rodzaj warto stawiać wyłącznie na zatyczki najlepszych producentów, takich jak:

   • - Uvex

  • - 3M

  • - Reis

  • - Bilsom

Każdy z wyrobów sygnowanych tymi logotypami zagwarantuje, odpowiednią jakość oraz spełnienie wymaganych przepisami norm.