Odzież ochronna ESD - przegląd

Odzież ochronna ESD - przegląd

Jaką odziez ochronną ESD kupić? Oto przegląd rozwiązań!

Spis treści:

1. Co to jest ESD?

2. Opaska nadgarstkowa ESD – prosta i skuteczna

3. Bluza, spodnie i kurtki antyelektrostatyczne

4. Fartuchy antystatyczne

5. Obuwie antystatyczne ESD i opaski

6. Rękawice antystatyczne

7. Czapki ochronne ESD

8. Podsumowanie

Ochrona przed niekontrolowanymi wyładowaniami elektrycznymi jest bardzo ważna. W tym wpisie przedstawiamy garść informacji na temat tego zjawiska oraz ubraniach przed nim zabezpieczających

Co to jest ESD?

Wyładowania elektrostatyczne (czyli inaczej ESD) to chwilowy przepływ prądu elektrycznego między dwoma obiektami powstały w sposób nagły. Powstaje on w wyniku znacznej różnicy potencjałów danych elementów i objawia się powstawaniem iskry lub przebicia. Warto pamiętać, że chociaż wiele wyładowań odbywa się na poziomie nieodczuwalnym dla człowieka, to nawet wówczas może dojść do uszkodzenia podzespołów elektronicznych w maszynach. Stanowi ono więc dość duży kłopot w szeroko rozumianym przemyśle elektronicznym.

Opaska nadgarstkowa ESD – prosta i skuteczna

W celu zabezpieczenia człowieka przed wyładowaniami elektrostatycznymi często stosowane są specjalne opaski nadgarstkowe. I chociaż na pierwszy rzut oka te urządzenia wydawać się mogą dośc nieskomplikowane, to jednak w praktyce użytkowej bardzo dobrze się sprawdzają. Posiadają one dwie różne części, z których wewnętrzna jest przewodząca, natomiast zewnętrzna rozpraszająca. By opaska mogła spełniać swoje zadanie należy ją jeszcze podłączyć do punktu uziemiającego. Co ciekawe pomimo tego, że jest to stosunkowo prosta i podstawowa forma zabezpieczenia, to według badań przeprowadzonych przez ekspertów wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością ochronną, zwłaszcza w czasie prac wykonywanych na siedząco.

Opaska uziemiająca ESD

Opaska nadgarstkowa ESD

Bluza, spodnie i kurtki antyelektrostatyczne

Kolejnym dostępnym rozwiązaniem chroniącym człowieka w czasie pracy z elektroniką jest między innymi bluza antyelektrostatyczna. Skutecznie chroni ona użytkownika od pasa w górę – łącznie z jego rękami. Dla uzyskania pełnej ochrony warto postarać się też dodatkowo o zakup spodni antyelektrostatycznych oraz kurtki, które spowodują, że skompletujemy całe ubranie. W cieplejsze dni z kolei świetnie sprawdzi się natomiast specjalny t-shirt ESD. Nabywając to wszystko zapewnimy sobie kompleksową ochronę. Oczywiście w tym względzie niezwykle istotne jest, by każdy taki element był prawidłowo oznakowany oraz spełniał odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Bluza antyelektrostatyczna ESD Basic Panther

Bluza antyelektrostatyczna ESD GRZMOT BASIC Panther

Fartuchy antystatyczne

W celu zabezpieczenia ciała przed ESD stosuje się również fartuchy antystatyczne. Mają one za zadanie przede wszystkim chronić poszczególne komponenty elektroniczne przed ładunkami statycznymi wytwarzanymi przez noszone ubrania. Dzięki więc specjalistycznemu fartuchowi można poniekąd odizolować takie ładunki. Działa to na zasadzie zjawiska klatki Faradaya. A na czym polega to zjawisko? W wielkim skrócie schemast jego działania przedstawia się w następujący sposób:

  • w momencie wystąpienia pola elektrycznego ładunki w przewodniku przesuwają się poprzez zjawisko indukcji
  • ładunki na powierzchni klatki generują powstanie pola elektrycznego wewnątrz klatki o zwrocie przeciwnym do pola zewnętrznego
  • ładunki przesuwają się do momentu, w którym pole zewnętrzne zostanie zrównoważone przez pole wygenerowane przez ładunki na powierzchni metalu i wtedy nie będzie na nim już pola elektrycznego
  • efektem przesunięcia ładunków jest to, że klatka z jednej strony uzyskuje wynik ujemny, z drugiej natomiast dodatni

W miejscach, gdzie odbywa się praca z elektroniką wrażliwą na wyładowania elektrostatyczne fartuchy sprawdzą się doskonale. Warto tu podkreślić, że ich sporą zaletą jest niezwykła lekkość. Uzytkownik nie czuje nawet więc, że jest chroniony zyskując tym samym bardzo dobry komfort pracy.

Obuwie antystatyczne ESD i opaski

Buty ochronne przed efektem ESD to kolejna część garderoby do pracy w takim środowisku. Ze względów praktycznych polecane jest użytkowanie obuwia uziemiającego, gdyż jest ono po prostu odporniejsze na zużycie w skutek przewodzenia ładunku elektrycznego. Dzięki swojej charakterystyce oraz zaprojektowaniu konkretnie pod te właśnie potrzeby posłuży ono znacznie dłużej swojemu użytkownikowi. Nie wolno też zapominać o dużej wygodzie noszenia i solidnym poziomie bezpieczeństwa, które jest przecież zawsze kluczowe. Tańszym rozwiązaniem w tym względzie może być też stosowanie specjalnych opasek na obuwie. W tym wypadku jednak musimy liczyć się z tym, że nie są one, ani tak trwałe, ani tak wygodne jak dobre buty ochronne. Dodatkowo niektórym osobom ich prawidłowe założenie również może sprawić nieco trudności. Oczywiście zarówno opaski, jak i obuwie muszą być noszone w parach (co może być dla wielu zaskakujące szczególnie w przypadku opasek). Warto też wiedzieć, że uziemienie w układzie człowiek – obuwie – podłoga zadziała wyłącznie na odpowiednim podłożu i z prawidłowo dobranym do niego obuwiem. Same buty należy stosować w razie prac stojących lub w czasie przemieszczania się, natomiast w pozycji siedzącej i tak konieczne jest założenie opaski nadgarstkowej. No dobrze, a jakie buty ochronne ESD warto wybrać? Jedną z propozycji może być produkt z linii Halwill Cerva łączący wysoką jakość, z przystępną ceną.

Półbuty ochronne ESD Halwill Cerva

Półbuty ochronne ESD Halwill Cerva

Rękawice antystatyczne

Wykonując prace przy zminiaturyzowanej i jednocześnie wrażliwej na wyładowania elektrostatyczne elektronice trzeba stosować też dodatkową parę rękawic antystatycznych. Sprzęt taki jest wykonywany ze specjalnego materiału o właściwościach rozpraszających ładunki statyczne. Niezbędne będzie również nadrukowane oznaczenie, że produkt może być stosowany do obsługi elektroniki wrażliwej na ESD. Warto dodać, że rękawice antystatyczne dodatkowo zabezpieczą montowany lub serwisowany element przed zarysowaniem lub zabrudzeniem.

Czapki ochronne ESD

Na koniec warto też wspomnieć o często pomijanym nakryciu głowy. Ono również jest bardzo ważne, gdyż na skutek dostania się ludzkiego włosa do układu scalonego może po pewnym czasie nabrać wilgoci i stać się tym samym przewodnikiem doprowadzającym do powstawania zwarć. Dlatego też, uniknąć takich sytuacji warto zaopatrzyć się na przykład w specjalistyczną antystatyczną czapkę z daszkiem chroniącą przed ESD.

Czapeczka ESD antyelektrostatyczna Grzmot

Czapka z daszkiem Grzmot ESD Panther Polska

Podsumowanie

Należy pamiętać o tym, że człowiek odczuwa ESD o wartościach około 2000V, lecz nawet dużo mniejsze wyładowanie elektrostatyczne może uszkodzić układ elektroniczny. Warto zatem zrobić wszystko, aby postarać się o odpowiednie zabezpieczenie mając świadomość, jak jest to ważne.  Na szczęście mamy tu kilka opcji do wyboru więc jest duża szansa na osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu. Oczywiście możemy jeszcze poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie poprzez udział w tematycznych szkoleniach.

Jeśli poszukujesz tego typu odzieży ochronnej to zobacz naszą ofertę ubrań ochromych ESD