Cordura – co to za materiał?

Cordura – co to za materiał?

Czym jest materiał Cordura? Jakie ma zalety?

Spis treści:

1. Tkanina Cordura – co ją wyróżnia?

2. Cordura a pranie

3. Cordura czy poliester? Co wybrać?

4. Podsumowanie

W niektórych branżach materiał użytkowanego ubrania roboczego ma szczególne znaczenie. Tak będzie, chociażby w przypadku wojska, czy też służb ratunkowych. Na szczęście współczesny rozwój technologiczny pozwolił uzyskać wiele bardzo odpornych na działanie różnych czynników tkanin, wśród których prym wiedzie materiał cordura. Jaka jest jego historia i dlaczego warto na niego postawić? O tym piszemy między innymi właśnie w naszym artykule.

Tkanina Cordura – co ją wyróżnia?

Patrząc z perspektywy czasu, można śmiało stwierdzić, że Cordura jest stosunkowo młodym materiałem. Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych firma DuPont opatentowała bowiem tę tkaninę dopiero w 2004 roku. W późniejszym okresie prawo do jej produkcji zostało przejęte przez firmę Invista. Przez cały okres funkcjonowania na rynku materiału Cordura pojawiło się wiele jej odmian, które są zróżnicowane pod kątem właściwości. Dzięki temu możliwe jest oczywiście zaspokojenie odmiennych wymagań poszczególnych użytkowników. Finalnie poszczególne typy tkaniny oznaczone zostały jako Cordura 1000 oraz Cordura 600. Zaznaczmy, że aktualnie prawo jej wytwarzania wciąż przysługuje firmie Invista. Z tego względu każdy producent materiału Cordura zobowiązany jest do pozyskania odpowiedniej licencji, aby móc legalnie realizować ten proces.

A jaki jest sekret opisywanego materiału? Otóż jego wyjątkowość tkwi w kilku elementach, którymi są:

  • nowoczesny splot włókien
  • specjalnie dobrane tworzywa o optymalnej kombinacji
  • innowacyjny proces obróbki

Jak można się oczywiście łatwo domyślić, szczegóły procesu produkcyjnego nie są powszechnie udostępniane. Niemniej jednak producent uchyla tu nieco rąbka tajemnicy, podając kilka istotnych faktów. Z informacji przez niego udzielanych możemy się dowiedzieć między innymi, że w skład materiału Cordura najczęściej wchodzi poliamid z powłoką poliuretanową z apreturą teflonu. Tradycyjna forma Cordury opiera się natomiast na splocie płóciennym utkanym z odpornych włókien z nylonu o właściwościach wodoodpornych. Dodatkowo dla uzyskania lepszego końcowego efektu owe włókna powleka się jeszcze warstwą poliuretanu lub poliakrylu.

Metka Cordura

(metka Cordura na ubraniu)

Cordura a pranie

Przybliżając tkaninę Cordura i jej właściwości odpowiedzmy też na pytanie odnośnie tego, jak wygląda jej czyszczenie? Jak się okazuje, materiału Cordura absolutnie nie wolno prać w pralce. W ten sposób narażamy bowiem tkaninę na utratę jej pierwotnych właściwości. Z tego powodu do czyszczenia Cordury najlepiej użyć ogólnodostępnych środków czyszczących, które w swoim składzie nie posiadają żadnych rozpuszczalników. Bardzo dobrze w jej czyszczeniu sprawdzi się więc na przykład klasyczne połączenie wody z mydłem oraz płyn do mycia naczyń. A jak wygląda kwestia prania w pralce odzieży ze wstawkami Cordura? Tutaj jak najbardziej możemy uruchomić czyszczenie w ten sposób, lecz ważne, by stosować się do zaleceń umieszczonych na metce.

Cordura czy poliester? Co wybrać?

Taki dylemat towarzyszy wielu użytkownikom odzieży specjalistycznej. Warto zatem wyjaśnić, że Cordura to w zasadzie poliester odznaczający się po prostu odpowiednią grubością. Z tego powodu każdy użytkownik powinien przemyśleć, co lepiej spełni jego wymagania. Mówiąc jednak najogólniej, odzież z materiału Cordura doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest ponadprzeciętna wytrzymałość na wszelkie przetarcia, czy też rozerwania. Dlatego też użytkując odzież, chociażby w trudniejszym survivalowym środowisku może być ona lepszą opcją, niż ta wykonana z poliestru. Kolejną jej zaletą jest też niezwykła lekkość, a także wyjątkowa odporność na działanie warunków atmosferycznych. Czy to zatem oznacza, że Cordura nie ma żadnych wad? Tutaj niestety tak nie jest, a do największych jej słabości zaliczyć można słabszą wentylację i dużą twardość, co może negatywnie odbijać się na komforcie użytkowania oraz uniemożliwia jej noszenie na gołym ciele. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że ubrania wykonane z materiału Cordura cechują się też stosunkowo wysoką ceną.

Podsumowanie

Jak widać, materiał Cordura posiada bardzo wiele zalet, ale jednocześnie nie jest też pozbawiony pewnych wad. Przy dokonywaniu końcowego wyboru warto wziąć pod uwagę oba te aspekty, dzięki czemu zakup odzieży dokonany zostanie w pełni świadomy i satysfakcjonujący. Szukając jednak na przykład solidnej odzieży wojskowej, czy też myśliwskiej można śmiało postawić na tą wykonaną właśnie z tkaniny Cordura. Także i odzież robocza z tego materiału świetnie się sprawdzi. Przykładem niech będą tu solidne spodnie robocze do pasa Allroundwork 6341 Snickers, które przetrwają nawet najcięższe prace.

Spodnie robocze 6341 Snickers

(Spodnie robocze Snickers 6341)