
Co to jest BHP?
Czym jest BHP i dlaczego przestrzeganie tych zasad jest bardzo ważne? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule!
Spis treści:
3. Jak zostać inspektorem BHP?
4. Czy warto zostać inspektorem BHP?
5. Podsumowanie
BHP, co to jest?
Na samym wstępnie zaznaczmy, że pojęcie BHP jest bardzo szerokie. W jego skład wchodzą bowiem między innymi takie dziedziny jak medycyna pracy, psychologia czy też bezpieczeństwo techniczne. Najogólniej rzecz ujmując, można powiedzieć, że definicja bhp to skatalogowany zbiór zasad i norm, które muszą być stosowane w środowisku pracy w celu zachowania niezbędnego bezpieczeństwa. Dla firm bhp oznaczać będzie więc pewnego rodzaju sposób postępowania w miejscu pracy, który pozwoli uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. Oczywiście jak łatwo się domyslić nieco inne działania zabezpieczające powinny być zastosowane w dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym, a inne np. w organizacji non-profit.
Zawsze jednak warto pamiętać o tym, że do przestrzegania norm bhp zobowiązany jest zarówno pracodawca, jak i pracownik. Na każdą z tych stron nakładane są też pewne szczegółowe obowiązki. Jako przykład można tu podać, chociażby obowiązek organizowania szkoleń bhp dokształcających i uświadamiających pracowników o ewentualnych zagrożeniach w miejscu pracy. Pamiętajmy, że przestrzeganie tych zasad zacząć można stosunkowo prosto. Najistotniejsze jest tu rozeznanie konkretnych potrzeb i środowiska pracy, w którym przyszło nam działać. W praktyce zatem, gdy na przykład zawodowo pracujemy pod napięciem, zorientujmy się, jakie są wytyczne bhp związane zwłaszcza z urządzeniami elektrycznymi.
Dlaczego BHP jest ważne?
Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista, jednak jak pokazuje zawodowa praktyka, wielu inspektorów, bardzo różnie z tym bywa. Należy więc zawsze jasno podkreślać fakt, że dzięki przestrzeganiu tych reguł możliwe jest uniknięcie wypadków w miejscu pracy, które niestety często okazują się tragiczne w skutkach. Dlaczego jeszcze należy przestrzegać zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy? Otóż dzięki odpowiedzialnemu podejściu do kwestii BHP znacząco zwiększa się bezpieczeństwo osób przebywających na terenie zakładu pracy. Warto tu pamiętać, że na wypadek w miejscu pracy narażone są nie tylko osoby bezpośrednio wykonujące zadanie zawodowe, lecz także każdy, kto przebywa w ich bliskiej odległości. Najprostszym przykładem, który można byłoby tu podać, jest sytuacja, kiedy to na placu budowy jakiś ciężki element przypadkowo upadnie na dół. W takim przypadku, mimo że to pracownik znajdujący się na górze konstrukcji wykonywał prace, to ucierpi ktoś znajdujący się niżej. Ponadto przestrzegając zasad bhp znacząco, zminimalizujesz ryzyko utraty mienia. Pamiętajmy, że jednym z ich elementów, jest też tak zwana ochrona PPOŻ (przeciwpożarowa). Tego typu zjawisko jak pożar jest szczególnie groźne, gdyż mocno zagraża zarówno zdrowiu i życiu pracowników, jak i firmowego mieniu. Szczegółowo tę kwestię określa Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Opisuje ona PPOŻ jako:
- zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej oraz miejscowych zagrożeń
- zapewnienie odpowiednich sił i środków do ich zwalczania
- prowadzenie działań ratowniczych
Ze względu na bardzo istotną wagę, która wpływa na życie i zdrowie ludzkie, wszelkie naruszenia zasad z zakresu BHP są surowo karane, nad czym czuwa Państwowa Inspekcja Pracy.
Na koniec dodajmy, że przestrzeganie tych norm warto uskuteczniać także podczas amatorskich prac prowadzonych całkowicie na własny użytek. Ze względu na możliwe konsekwencje zdrowotne ewentualnego wypadku wszelkie prace wykonujmy zawsze w sposób w pełni rozważny i będąc wyposażonymi w stosowny sprzęt ochronny.
Jak zostać inspektorem BHP?
Wcześniej wspominaliśmy o tym, że nad przestrzeganiem norm BHP w naszym kraju czuwają odpowiednie organy państwowe. Skoro takie osoby dbają o respektowanie przepisów, to logiczne jest, że same muszą mieć odpowiednie kwalifikacje i wiedzę na ten temat. Jeśli jednak odnajdujemy się w zadaniach takiego specjalisty, to z pewnością może pojawić się pytanie o to, jak zostać inspektorem BHP? Otóż tutaj niezbędne jest posiadanie niezbędnego wyksztłacenia uzyskanego w publicznej placówce nauczania.
Inspektor bhp - jakie wykształcenie?
Aby móc należycie pełnić swoje obowiązki i z powodu odpowiedzialności, jaka ciąży na tego typu funkcjonariuszach publicznych ustawodawca okreslił dokładnie to, jakie wykształcenie powinien mieć inspektor bhp i jest to:
- wykształcenie wyższe i co najmniej dwuletni staż pracy
- tytuł technika bezpieczeństwa i higieny pracy lub wykształcenie średnie i co najmniej czteroletni staż zawodowy.
Po ukończeniu studiów wyższych oraz studiów podyplomowych można z kolei zdobyć tytuł specjalisty bhp. Gdy natomiast staż pracy inspektora bhp się zwiększa, wówczas możliwe jest uzyskanie awansu i tytułu starszego specjalisty.
Czy warto zostać inspektorem bhp?
Praca na stanowisku inspektora bhp wiąże się z wieloma niezaprzeczalnymi zaletami. Do najważniejszych należy zaliczyć tutaj:
- brak monotonii
Podczas wykonywania bowiem swoich obowiązków zawodowych taki specjalista musi byc obecny zarówno na zakładzie produkcyjnym, jak i wykonywać typowe prace dokumentacyjne przy biurku. Sprawia to, że nie będący "uwięziony" w jednym miejscu może on cieszyć się dużą zmiennością otoczenia zawodowego.
- praca z innymi ludźmi
Monitorowanie aktualnego stanu bezpieczeństwa i higieny pracy na powierzonym obszarze sprawia, że inspektor musi stale stykać się z innymi ludźmi. Dzięki takiej specyfice działania może on więc znacznie zwiększyć swoje zdolności komunikacyjne, czy też ćwiczyć asertywność.
Jakie obowiązki ma inspektor bhp?
Podstawowym obowiązkiem ciążącym na inspektorach bhp jest czuwanie nad przestrzeganiem zasad bhp w firmie, lub organizacji. Ponadto do obowiązków inspektoa bhp należy również między innymi:
- okresowe kontrolowanie stanu przestrzegania bhp na terenie zakładu
- przygotowywanie specjalistycznych analiz odnośnie stanu bhp i propozycje poprawek
- informowanie przełożonego o aktualnych zagrożeniach i proponowanie sposobów ich usunięcia
- współtworzenie wewnętrznej dokumentacji, jak regulaminy, instrukcje i itp.
- udział w postępowaniach powypadkowych
- współpraca z zewnętrznymi organami odnośnie kwestii związanych z bezpieczeństwem pracy
Jakie szkolenia może przeprowadzać inspektor bhp?
Bardzo ważnym aspektem pracy każdego inspektora bhp jest popularyzowanie zagadnień bhp. To zadanie realizowane jest zazwyczaj w formie szkoleń bhp realizowanych zarówno dla nowozatrudnianych, jak i długoletnich pracowników. Niestety niejednokrotnie bywa, że szkolenia bhp są traktowane przez ich uczestników z lekkim dystansem. Tymczasem jest to bardzo duży błąd, gdyż jak pokazuje życiowa praktyka znajomość zagadnień bhp jest niezwykle istotna. Jak wskazują bowiem statystyka znacząca większośc wypadków w miejsccu pracy wynika własnie z nieprzestrzegania, lub nieznajomości zasad bezpieczeństwa jakie należy zachować podczas wykonywania danych obowiązków. W jaki jeszcze sposób można popularyzować zagadnienia bhp? Bardzo dobrze sprawdzą się tu wszelkie preelekcje, pogadanki, konkursy o tematyce bhp i inne. Wszystkie tego typu inicjatywy z pewnością pozytywnie wpłyną na stopień bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Jak przedstawiliśmy w niniejszym artykule, opisywane zasady pozwolą na wydajną i bezpieczną pracę w każdych warunkach. Zamiast więc zastanawiać się nad tym, czy bhp jest obowiązkowe w zakładzie pracy, to lepiej po prostu skupić się na jego przestrzeganiu. Zachęcamy również do stałego podnoszenia swojej wiedzy na ten temat tak, aby można było powiedzieć, że bhp nie ma już przed nami żadnych tajemnic już , czego życzymy wszystkim czytającym. Doskonałym miejscem do pozyskiwania niezbędnych informacji będzie na przykład nasz blog bhp