Co to jest odzież robocza? Jak ją dobrać?

Co to jest odzież robocza? Jak ją dobrać?

Co to jest odzież robocza? Jakie są jej rodzaje - odpowiedź w artykule!

Odzież robocza BHP należy do podstawowych środków ochrony indywidualnej stosowanych przez pracowników najróżniejszych branż. Z tego względu nie ulega wątpliwościom, że spełnia ona bardzo ważną funkcję. W zależności od tego, jaką odzież roboczą poszukujecie dla pracownika budowlanego, magazyniera czy sprzątaczki, trafiliście we właściwe miejsce, aby uzyskać od nas dawkę cennych informacji!

Zatem, co to jest odzież robocza i ochronna?Jakie są jej rodzaje i na co zwracać uwagę, wybierając odzież zawodową? O tym piszemy poniżej

Odzież robocza BHP. Jej rodzaje

Główną cechą każdej odzieży roboczej bhp jest zabezpieczenie przed różnego rodzaju zagrożeniami. Z uwagi na duże zróżnicowane zadań występujących na stanowiskach pracy odzież ochronna również musi być dostępna w różnych rodzajach.

Zasadniczo odzież roboczą i ochronną bhp możemy natomiast podzielić na:

 • ogrodniczki
 • spodnie do pasa
 • bluzy i kurtki robocze
 • kombinezony robocze
 • fartuchy
 • kamizelki

Oddzielną kategorię stanowi też odzież ostrzegawcza pozwalająca użytkownikowi być widocznym nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Taka mnogość rodzajów pozwala skutecznie zabezpieczyć pracownika przed najróżniejszymi zagrożeniami oraz dobrać mu odzież roboczą idealnie dopasowaną do jego potrzeb.

Co to jest odzież robocza i ochronna? Jak ją wybierać?

Jeśli zastanawiacie się, co to jest odzież robocza i ochronna, to już śpieszymy z odpowiedzią. A mianowicie, każde ubranie BHP ma zabezpieczać pracownika przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, z którymi może się on zetknąć w czasie pracy. Z tego powodu jedną z jej podstawowych cech jest wyższa wytrzymałość odzieży roboczej i ochronnej, niż tej użytkowanej na co dzień.

O czym pamiętać, wybierając odzież roboczą i ochronną bhp?

Otóż szczególnie warto zwracać uwagę na następujące elementy odzieży roboczej, jak:

 • dobór odzieży roboczej do stanowiska pracy,
 • materiały użyte do produkcji ubrania roboczego,
 • środowisko pracy (temperatura, możliwy kontakt z substancjami itp.),
 • prawidłowy dobór rozmiaru,
 • cechy funkcjonalne (ilość kieszeni, odblaskowe elementy itp.),
 • komfort noszenia,

Każdy z tych warunków ma oczywiście swoje uzasadnienie.

Stanowisko pracy

Dobór materiału odzieży roboczej i ochronnej BHP pod kątem stanowiska pracy pozwoli skutecznie chronić przed zagrożeniami. Szczególnie istotne wydaje się to być w przypadku osób wykonujących wszelkie prace o specjalistycznym charakterze. Stąd nasuwa się czasem pytanie, jaka odzież robocza dla:

 • magazyniera,
 • sprzątaczki,
 • pracownika budowlanego,
 • czy może nawet pracownika biurowego.

Ciężko wyobrazić sobie bowiem na przykład bezpieczne wykonywanie zawodowych zadań przez spawacza, bez wcześniejszego wyposażenia go, chociażby w trudnopalną odzież ochronną

Komfort i estetyka odzieży roboczej i ochronnej

Komfort i estetyka odzieży roboczej i ochronnej BHP powoduje z kolei, że wybrany model nie będzie nam ciążył w trakcie intensywnego użytkowania. Pamiętajmy, że ubranie noszone jest właściwie przez cały dzień. Z tego względu koniecznie musi więc być ona po prostu wygodna.

Oczywiście jeśli mamy kłopot z doborem odpowiedniego ubrania do pracy wówczas warto sięgnąć po poradę specjalistów z dobrych sklepów z odzieżą roboczą BHP, którzy z pewnością pomogą w dokonaniu jak najlepszego wyboru.

Markowa odzież robocza. Najlepsi producenci

W dzisiejszym świecie bezpieczeństwo i ochrona pracowników są priorytetem dla każdej branży. W związku z tym coraz większe znaczenie ma markowa odzież robocza, która zapewnia nie tylko ochronę, ale również wysoką jakość i komfort pracy. Wybór najlepszych producentów odzieży roboczej staje się kluczowym elementem, aby zapewnić profesjonalistom sprzęt, który spełnia oczekiwania oraz wymagania pracowników, oraz pracodawców. Przyjrzymy się zatem dwóm markom odzieży roboczej, którzy zdobyli uznanie na rynku dzięki solidności, innowacyjności i dbałości o potrzeby użytkowników.

Odzież robocza i ochronna BETA

Firma "BETA Utensili" to znany producent asortymentu BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy) oraz narzędzi różnego rodzaju. Została założona we Włoszech w 1923 roku i od prawie 100 lat dostarcza swoje wyroby klientom na całym świecie. Firma zyskała uznanie dzięki wysokiej jakości swoich produktów oraz doskonałej relacji ceny do jakości.

Cechą charakterystyczną marki BETA jest dbałość o jakość produktów w stosunku do ich ceny. Klienci cenią sobie możliwość uzyskania wysokiej jakości odzieży roboczej BHP w przystępnej cenie. Właśnie dlatego produkty tej włoskiej marki są często wybierane przez specjalistów z branży BHP, którzy szukają solidnych i niezawodnych rozwiązań.

Odzież robocza i ochronna Milwaukee

Co ciekawe w ostatnim czasie można zaobserwować, że szeroko rozumianą produkcję odzieży roboczej rozpoczynają także marki funkcjonujące dotychczas na nieco innych polach. Dobrym przykładem może być tutaj, chociażby słynny amerykański producent elektronarzędzi – Milwaukee, który już teraz oferuje ubrania ochronne, rękawice i inny asortyment bhp.

Firma Milwaukee jest światowym liderem w produkcji wyrobów przemysłowych najwyższej jakości. Ich produkty są znane i cenione na rynku, a logo Milwaukee kojarzone jest z pojęciem "Heavy Duty" - czyli solidnością i wytrzymałością.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, oprócz narzędzi, firma Milwaukee oferuje również szeroką gamę środków ochrony indywidualnej, w tym odzież roboczą BHP. Ich produkty są projektowane zgodnie z globalnymi standardami, aby sprostać nawet najtrudniejszym wymaganiom.