Wodery i spodniobuty – dla kogo?

Wodery i spodniobuty – dla kogo?

Co to są wodery? Czym się różnią od spodniobutów? Jakie wybrać? Wyjaśniamy poniżej!

Spis treści:

1. Czym są wodery?

2. Wodery a spodniobuty, jakie są różnice?

3. Wodery dla wędkarzy

4. Wodery także do zadań specjalnych

5. Polecane wodery

6. Jaki sklep z woderami wybrać?

Wodery i spodniobuty to produkty niezastąpione podczas pracy na zalanych terenach, akwenach i na rozlewiskach. Często użytkowane są między innymi przez wędkarzy, którzy za ich pomocą mogą dostać się do niedostępnych z poziomu brzegowego rybnych stref. Chociaż czasami możemy spotkać te pojęcia używane zamiennie, to jednak każda wprawiona w temat osoba wie, że jednak pewne różnice między woderami a spodniobutami występują. Więcej o tym temacie w kolejnych akapitach.

Czym są wodery?

Wodery najkrócej scharakteryzować można, jako rodzaj nieprzemakalnego obuwia, które połączono ze spodniami typu ogrodniczki. Z wyglądu są one zresztą do nich bardzo podobne, gdyż mogą sięgnąć nawet do piersi użytkownika. Możemy tu wybierać spośród różnych materiałów z których są one wykonywane. Który z nich wybrać? Tutaj zależy już od naszych konkretnych wymagań.

Najlepszą jakością, ale też wyższą ceną wyróżniać się będą oddychające i nieprzemakalne wodery Gore-Tex. Są one bardzo uniwersalne, a ponadto ich oddychająca forma znacznie ułatwia łowienie ryb w lato. Co istotne dzięki specjalnym wyjmowanym wkładkom ocieplającym będziemy mogli ich używać także w zimę. Niestety za wodery wykonane z wodoodpornego materiału Gore-Tex przyjdzie nam też zapłacić nieco więcej.

Spoglądając w historię zauważymy, że wodery zyskały popularność kilka wieków temu, kiedy to rybacy wykorzystywali ich właściwości podczas brodzenia w wodzie. Oprócz tego zapobiegały one też powstawaniu licznych chorób, których można było się nabawić pracując w wodzie bez zabezpieczenia. Stale rozwijane są dzisiaj nowoczesnym sprzętem używanym zarówno przez hobbystycznych wędkarzy, jak i zawodowych rybaków czy też instytucje przyrodnicze.

Wodery a spodniobuty, jakie są różnice?

Jak wspomnieliśmy wcześniej spodniobuty wędkarskie nie są dokładnie tym samym co wodery. W wielkim skrócie mówiąc są one swego rodzaju ulepszoną formą woderów. Z tego powodu naturalnym jest, że ich konstrukcja musi być odpowiednio lżejsza i bardziej elastyczna. Na pierwszy rzut oka spodniobuty można porównać do tradycyjnych spodni roboczych, lecz tutaj mamy wbudowane od razu kalosze, co tym samym tworzy spójną całość. Taka forma ma za zadanie maksymalne zwiększenie odporności na przemakanie. Można zatem śmiało powiedzieć, że spodniobuty mają pewne zalety w stosunku do woderów. Wśród najistotniejszych wymienić możemy przede wszystkim:

  • lekkość
  • lepszą oddychalność
  • ułatwione zakładanie i zdejmowanie
  • wytrzymałą gumę pozwalającą na brodzenie nawet na niewielkiej głębokości
  • lepszy komfort użytkowania

Komu więc możemy polecić spodniobuty? Otóż z tego sprzętu szczególnie zadowolone będą osoby pracujące na mniejszych głębokościach, czyli na przykład wędkarze.

Wodery dla wędkarzy

Wodoszczelne spodnie wydają się być koniecznością podczas łapania ryb na łowiskach. Gdy interesuje nas taki sprzęt przeznaczony typowo dla wędkarzy, to wówczas najlepiej kierować się wymaganą wysokością. Oczywistym jest, że im głębiej zamierzamy się zanurzyć, tym wyższych woderów będziemy potrzebowali. Pamiętajmy, że łowiąc na stosunkowo niskich głębokościach nie zawsze musimy kupować wodery do klatki piersiowej, gdyż wtedy te sięgające do pasa będą jak najbardziej wystarczające. Warto tutaj jednak mieć na uwadze to, iż każde wodery mogą sprawiać nieco trudności w zakładaniu i ściąganiu. Dlatego też czasami pracując na małej głębokości lepszym rozwiązaniem jest postawienie na specjalne kalosze do bioder, których będziemy mogli użyć też na brzegu.

Wodery także do zadań specjalnych

Czasami może zdarzyć się tak, że ochrona przeciw wodzie będzie nam potrzebna również w nieprzewidzianych sytuacjach kryzysowych. Także i tutaj wodery sprawdzą się doskonale, jako swego rodzaju spodnie powodziowe. Gdy poziom wody sięga bowiem zbyt wysoko, to wówczas standardowe spodnie ochronne, czy tez kalosze przestaną wystarczać. Dodatkowo w takich sytuacjach niezwykle istotny jest też czas działania, na który niebagatelny wpływ ma łatwość chodzenia. Przewaga woderów nad zwykłymi spodniami i kaloszami podczas brodzenia na większych głębokościach jest z pewnością niezaprzeczalna. Z tego powodu warto, aby zapas tego rodzaju środka ochronnego posiadały służby ratunkowe, czy też prywatne osoby zamieszkujące tereny zagrożone zalaniem.

Polecane wodery

Na koniec napiszmy jeszcze o tym, jakie można wymienić polecane wodery i spodniobuty. Otóż z naszych doświadczeń wynika, że dużą popularnością cieszą się na przykład wodery PROS. Ten producent posiada szeroki wybór zarówno standardowego sprzętu, jak i tego przeznaczonego do bardziej wymagających zadań. Jest to Polska marka ciesząca się uznaniem nie tylko w naszym kraju, lecz również za granicą. W wyborze konkretnego modelu może pomóc też ranking woderów, gdzie osoby testujące umieszczają garść przydatnych informacji o danym produkcie. Szukając z kolei najwyższej jakości woderów Gore-Tex, możemy spoglądnąć w stronę Simms G4 Pro Slate. Chociaż ich cena należy do bardzo wysokich, to w tym wypadku możemy być pewni, że ten sprzęt posłuży nam przez wiele długich lat. Możemy też śmiało wybrać wodery neoprenowe, na przykład w postaci woderów Cormoran 94-03. Spodnie te wykonano z dwuwarstwowego i w całości nieprzemakalnego neoprenu co zapewni pewną ochronę.

Bazując na praktyce śmiało można jednak założyć dla większości osób wystarczające będą natomiast standardowe wodery Pros Standard WR02 lub też spodniobuty SB01 w kolorze zielonym

spodniobuty Cormoran

(Neoprenowe wodery Cormoran)

Jaki sklep z woderami wybrać?

Gdy ustaliliśmy, że taki sprzęt jest nam potrzebny, to wystarczy już tylko wybrać godnego zaufania dostawcę. Dobry sklep z woderami powinien nie tylko sprzedać nam oryginalny produkt, lecz również zapewnić fachowe doradztwo. Bardzo dobrze byłoby też, gdybyśmy od razu na miejscu mogli znaleźć i przymierzyć interesujące nas modele. W ten sposób zyskamy pewność, że dopasowaliśmy rozmiar dokładnie do naszej sylwetki. Ponadto w dobrym sklepie znajdziemy też specjalne wodery damskie, które w odróżnieniu od modeli dla Panów cechują się nieco inną formą oraz kolorystyką. Są one idealnym rozwiązaniem, na przykład dla wszystkich kobiet uwielbiających spędzać wolny czas na łowieniu ryb, czy też pracujących w rybołóstwie.

Damskie wodery spodniobuty SB-01-D Pros

(Wodery dla kobiet SB-01-D Pros)