Ochrona oczu i twarzy na budowie

Ochrona oczu i twarzy na budowie

Jak chronić oczy i twarz na budowie i nie tylko? Oto kilka rad!

Spis treści:

1. Rodzaje środków ochrony oczu i twarzy

2. Środki ochrony indywidualnej do ochrony oczu

3. Środki ochrony indywidualnej do ochrony twarzy

4. Ochrona oczu w czasie spawania

Nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, jak istotna jest ochrona oczu i twarzy na budowie. Mając więc na uwadze względy bezpieczeństwa, zawsze trzeba zapewnić swoim pracownikom odpowiedni sprzęt ochronny. To, jak chronić oczy i twarz na budowie, to często jednak nie tylko kwestia stosowanych produktów, lecz również odpowiedniej wiedzy. Pamiętajmy też, że zawarte tu wskazówki można śmiało zastosować także podczas, chociażby amatorskich prac w swoim warsztacie.

Rodzaje środków ochrony oczu i twarzy

Zasadniczo podziału osłon twarzy i oczu stosowanych podczas różnego rodzaju prac dokonuje się ze względu na konstrukcję poszczególnych sprzętów oraz ze względu na ich przeznaczenie. Wyróżniamy zatem:

- Okulary ochronne – jest to sprzęt, który można uznać za swego rodzaju podstawowy sprzęt do chronienia oczu. Stosuje się w nich najczęściej w pełni przezroczyste szybki, które chronią przed odpryskami i jednocześnie gwarantują maksymalny stopień przejrzystości podczas wykonywania działań. Na rynku dostępne są także modele, które mogą posiadać także specjalnie zabarwione szkła ochronne. Dzięki takim właściwościom barwione szkła w okularach ochronnych chronią chociażby przed promieniowaniem ultrafioletowych czy też jaskrawym światłem.

- Gogle ochronne – Ich różnica w stosunku do wspomnianych wcześniej okularów ochronnych polega w głównej mierze na tym, że ściślej okalają one oczy i twarz. Dzięki temu można założyć, że gogle ochronne lepiej będą chronić te okolice. Mają one zatem głównie zastosowanie w sytuacjach podwyższonej intensywności odprysków. 

- Osłony twarzy – stosowane są one głównie w pracach różnego typu, jak na przykład z chemikaliami. Ich konstrukcja umożliwia dołączenie do nich także specjalnych filtrów chroniących przed promieniowaniem.

- Przyłbice spawalnicze – ich głównym zadaniem jest ochrona oczu i twarzy podczas spawania, o czym więcej piszemy zresztą w ostatnim akapicie. Przyłbice spawalnicze chronią twarz spawacza przed iskrami i - odpryskami. Nowoczesnym rozwiązaniem są natomiast specjalne przyłbice samościemniające. Jest to specjalny rodzaj osłon, które posiadają w sobie aktywny automatyczny filtr.

- Tarcze spawalnicze – używane przez spawalników podczas prac. Tarcza składa się z korpusu, ramki na szybkę oraz filtra i rękojeści. Podczas pracy spawacz zatem trzyma je zatem w ręku chroniąc się przed szkodliwymi iskrami i odpryskami.

- Kaptury – tego rodzaju osłony stosowane są szczególnie w sektorze hutniczym, gdzie chronią użytkownika przed wysoką temperaturą i odpryskami ze stopionych metali. Są one zatem w pełni żaroodporne. Ich dużą zaleta jest też to, że zapewniają one nie tylko ochronę oczom i twarzy, lecz również głowie i szyi. Warto podkreślić, że spotkać można też kaptury hutnicze posiadające specjalne regulatory przepływu powietrza.

Jeśli chodzi natomiast o podział ze względu na przeznaczenie, to tutaj mamy sprzęt chroniący przed:

  • czynnikami mechanicznymi (występujący w czterech poziomach ochrony 1-4)
  • czynnikami chemicznymi
  • czynnikami biologicznymi
  • czynnikami termicznymi
  • promieniowaniem optycznym (rozdzielany jeszcze szczegółowo ze względu na rodzaj promieniowania: nadfiolet, podczerwień, emitowane przy spawaniu, laserowe, słoneczne)
  • łukiem przy zwarciu elektrycznym
  • wybuchem (specjalny sprzęt stosowany w strefach zagrożonych eksplozją)

Środki ochrony indywidualnej do ochrony oczu

Ochrona oczu podczas pracy na budowie i innych możliwa jest głównie przez stosowanie okularów ochronnych oraz gogli ochronnych. Najczęściej stosowane przez użytkowników są oczywiście okulary ochronne. Ich niewielka waga oraz łatwość zakładania i ściągania pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie prac. Wybierając jednak okulary ochronne do pracy pamiętajmy, że zasadniczo mają one jedynie podstawowe walory ochronne. Gdy decydujemy się z kolei na wybór gogli ochronnych to zwracać warto szczególną uwagę na zastosowany system wentylacji. Wszystko dlatego, że gogle ochronne znacznie ściślej przylegają do twarzy, niż okulary. Ten aspekt wentylacji dość różnie może wyglądać u poszczególnych producentów, zatem przed zastosowaniem danego sprzętu dokładnie przeczytajmy instrukcję użytkowania oraz informacje o produkcie.

(gogle ochronne to podstawa zabezpieczenia oczu)

Środki ochrony indywidualnej do ochrony twarzy

Ochrona twarzy polega na całościowym okryciu jej przez stosowany sprzęt zabezpieczający. Z tego też powodu, osprzęt ochronny do twarzy pokrywa ją w całości, aby w efekcie możliwe było zminimalizowanie ryzyka przedostania się do środka szkodliwych czynników i elementów zewnętrznych. Nikt nie chciałby z pewnością przecież, aby drobinki obrabianego materiału spowodowały jakiś uraz. Wiele osłon na twarz umożliwia także jednoczesne stosowanie ich z okularami korekcyjnymi. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku pracowników posiadających wady wzroku. Oczywiście dokładnie tak jak inne artykuły bhp, tak i opisywane osłony twarzy muszą spełniać wszelkie wymagane normy. Dlatego też najlepiej jest wybierać produkty wyłącznie od zaufanych marek i dostawców.

Ochrona oczu w czasie spawania

Oddzielną kategorią, o której należy wspomnieć są wszelkie prace spawalnicze. Jest to ważne nie tylko ze względu na nasz główny temat, lecz także dlatego, że wiele osób spawa różne elementy także w swoich przydomowych warsztatach. Jak łatwo się bowiem domyśleć, ochrona oczu podczas spawania ma fundamentalne znaczenie dla bezpiecznej pracy. Absolutnie nie wolno lekceważyć problemów, które mogą wyniknąć z niezastosowania zasad bhp przy spawaniu, gdyż może to mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne, zarówno bezpośrednio, jak i po latach. Stosowane gogle ochronne powinny cechować się ochroną przed promieniowaniem optycznym, dymem oraz występującymi przy intensywnej pracy odpryskami. W procesie ochrony spawalnika stosuje się różnego rodzaju filtry mocowane w osłonach twarzy, goglach czy też przyłbicach spawalniczych. Ich rozróżnienie polega na wskazaniu pożądanego poziomu zaciemnienia stałego, lub dwojakiego. Pamiętajmy też, że ze względu na wydzielane dymy i konieczność utrzymywania zbyt bliskiej odległości od spawanego elementu, nie należy stosować środków ochrony oczu ze zbyt wysokimi filtrami.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytacie w naszym artykule opisującym dokładniej poszczególne rodzaje filtrów spawalniczych 

Oczywiście przystępując do tego typu działań pamiętajmy też o tym, że oprócz środków chroniących oczy i twarz, potrzebna będzie również specjalna odzież spawalnicza trudnopalna, obuwie czy też rękawice spawalnicze